Neden sektöre göre?

Aynı kalite her ortamda aynı davranmaz. Klorür, sıcaklık, hijyen ve mukavemet gereksinimi değiştikçe doğru kalite de değişir; sektör sayfaları bu kararı 30 saniyede verdirir.

Zincirin en sağlam halkası

Ankara Ostim OSB'de 1962'den beri paslanmaz çelik, alaşımlı çelik ve demir dışı metal stok tedariki. 14 kalite, ölçüye göre kesim, Türkiye'nin her yerine sevkiyat, 1 iş günü içinde teklif.

satis@aydinlarmakinametal.com.trOstim OSB Mah. 1181. Sk. No:30-32-34, 06370 Yenimahalle / Ankara

İşleme ve Kaynak

Paslanmaz Çelik Talaşlı İşleme Rehberi: Kaliteye Göre Takım Seçimi, Kesme Hızı ve İş Sertleşmesi

Aydınlar Makina Metal Teknik EkibiYayın

Paslanmaz Çelik Talaşlı İşleme Rehberi: Kaliteye Göre Takım Seçimi, Kesme Hızı ve İş Sertleşmesi

Kısa cevap

Paslanmaz çelik düşük ısıl iletkenlik, yapışkan talaş ve hızlı iş sertleşmesi nedeniyle zor işlenir. Seri tornada kükürtlü 303 en kolay işlenen kalitedir; 304 ve 316'da kaplamalı karbür, kararlı ilerleme ve bol soğutma ile sertleşmiş tabakanın altından kesmek gerekir.

Paslanmaz çelik talaşlı işlemede en çok zorlayan üç özellik düşük ısıl iletkenlik, yüksek süneklik ve hızlı iş sertleşmesidir. Isı talaşla uzaklaşmak yerine takımda birikir, uzun sıvanan talaş kesici kenara yapışır, bir önceki pasonun sertleştirdiği yüzey sonraki pasoyu aşındırır. Çözüm, kaliteye göre takım ve hız seçmek, hafif ama kararlı ilerlemeyle sertleşmiş tabakanın altından kesmek ve bol soğutmadır.

Kaliteye göre işlenebilirlik

Kaliteye göre işlenebilirlik
KaliteGrupBağıl işlenebilirlikBaşlıca zorlukNot
303Östenitik, otomatYüksek (referans)—Kükürt talaşı kırar; otomat ve CNC seri parça
304 / 304LÖstenitikOrtaİş sertleşmesi, BUEEn yaygın; keskin takım şart
316 / 316LÖstenitikOrta-düşükDaha yapışkan, takım ömrü kısaMolibden sertliği artırır
310SÖstenitikDüşükYüksek nikel, sıvanma304'ten %20–30 düşük hız
420 tavlıMartenzitikİyiSonradan sertleştirme çarpılmasıTavlı işlenir, sonra ıslah
431 ıslahMartenzitikOrta28–34 HRC sertlikSert fakat kararlı talaş
440M tavlıMartenzitikDüşükKarbürler aşındırırSertleştirme sonrası taşlama
17-4 PH Cond. APHOrta33–38 HRC304'e yakın hız, daha rijit takım
17-4 PH H900PHDüşük40–47 HRCBitirme, taşlama
17-4 PH H1150PHİyi28–33 HRCKoşul sabit, sonra ısıl işlem yok
PH 13-8 Mo Cond. APHOrta-düşükTok, yüksek kesme kuvvetiRijit tezgâh

"Bağıl işlenebilirlik" takım üreticilerinin ISO M (paslanmaz) grubu içindeki kabul edilmiş sıralamasıdır; sayısal yüzdeler kaynaklar arasında değiştiği için burada verilmemiştir.

Başlangıç kesme parametreleri (tornalama, kaplamalı karbür)

Değerler yaygın takım kataloglarının orta bandını yansıtan başlangıç noktalarıdır; tezgâh gücü, bağlama rijitliği ve kesit çapına göre revize edilir.

Başlangıç kesme parametreleri (tornalama, kaplamalı karbür)
Kalite / koşulKesme hızı Vc (m/dk)İlerleme f (mm/dev)Talaş derinliği ap (mm)
303150 – 2200,15 – 0,401 – 4
304 / 304L120 – 1800,15 – 0,351 – 4
316 / 316L100 – 1600,15 – 0,301 – 3
310S80 – 1300,12 – 0,251 – 3
420 tavlı120 – 1800,15 – 0,401 – 4
431 ıslah (28–34 HRC)80 – 1300,12 – 0,301 – 3
17-4 PH Cond. A80 – 1300,12 – 0,301 – 3
17-4 PH H900 (40+ HRC)40 – 700,08 – 0,200,5 – 1,5
PH 13-8 Mo Cond. A60 – 1100,10 – 0,251 – 2,5

Frezelemede aynı kalitede hız %10–20 düşürülür; delmede HSS-Co matkapla 304 için 12–20 m/dk, karbür ile 40–70 m/dk bandı yaygındır.

İş sertleşmesini yenmek

Östenitik paslanmaz, plastik deformasyonla yüzeyde 350–450 HV'ye kadar sertleşebilir. Hafif, sürtünen pasolar bu tabakayı oluşturur ve sonraki takımı aşındırır.

  1. Hafif ilerlemeden kaçının. Tornalamada 0,15 mm/dev altı ilerleme ve 0,3 mm altı talaş derinliği, kesmek yerine ezer.
  2. Sabit ilerleme, kesintisiz kesme. Takımı iş parçası içinde bekletmeyin; delmede gagalama yerine sürekli ilerleme ve iç soğutma.
  3. Keskin kenar, pozitif talaş açısı. Honlanmış ama keskin kenar; pozitif geometri kesme kuvvetini düşürür.
  4. Bir önceki pasonun altından kesin. Talaş derinliği, önceki pasonun sertleştirdiği tabakadan (0,1–0,2 mm) büyük olmalı.
  5. Takımı zamanında değiştirin. Aşınmış kenar sürtünür, sertleştirir, daha hızlı aşınır.

Takım seçimi

  • Kaplamalı karbür (ISO M sınıfı, M15–M35): Östenitik ve PH kaliteler için standart. PVD TiAlN kaplama, keskin kenarla birlikte iyi sonuç verir; CVD kaplama kaba işlemede.
  • Talaş kırıcı: Paslanmaz için tasarlanmış, pozitif ve açık talaş kırıcı; 303'te genel amaçlı kırıcı yeterli.
  • Sermet: 303 ve tavlı 420 bitirme pasolarında yüzey kalitesi için.
  • Seramik ve CBN: Sertleştirilmiş 440M ve H900 17-4 PH için sınırlı kullanım; sertleştirilmiş parçada taşlama çoğunlukla daha güvenlidir.
  • HSS-Co (M35, M42): Düşük hızlı delme ve kılavuz çekme; kılavuzda paslanmaza özel geometri ve bol yağlama.

Soğutma ve yağlama

Isının %80'e yakını takıma ve parçaya geçtiği için soğutma kritik önemdedir. Yüksek basınçlı emülsiyon (en az %8–10 konsantrasyon) talaşı kırar ve BUE'yi azaltır; delmede iç soğutma; kılavuz ve raybada EP katkılı kesme yağı. Kuru işleme yalnızca kaplamalı karbür ile ve yüksek hızda, ısıyı talaşa yüklemek koşuluyla düşünülür. Klor içeren yağlar, sonradan korozyon riski ve atık yönetimi nedeniyle gıda ve medikal parçada kullanılmaz.

Formlara göre pratik notlar

  • Yuvarlak çubuk: Soğuk çekilmiş h9/h11 çubuk, sıcak haddelenmiş kabuklu çubuğa göre daha homojen işlenir; kabuklu çubukta ilk paso kabuğun altından alınmalı.
  • Altıköşe: Köşelerde kesintili kesme; takım girişinde ilerleme düşürülür.
  • Lama ve kare: Frezelemede tırmanarak (climb) frezeleme iş sertleşmesini azaltır.
  • Ölçüye kesilmiş parça: Testere kesim yüzeyi genellikle 0,5–1 mm işleme payı ile teslim edilir; payı teklifte belirtin. Bkz. stok ve kesim rehberi.

Isıl işlemle ilişki

Martenzitik ve PH kalitelerde işleme sırası sonucu belirler:

  1. 420 / 431: Tavlı hâlde kaba ve orta işleme, sertleştirme veya ıslah, taşlama ile bitirme. Çarpılma payı bırakılır.
  2. 17-4 PH / 15-5 PH / PH 13-8 Mo: Condition A'da işleme, yaşlandırma, %0,04–0,10 çekme sonrası bitirme. Koşul tablosu için 17-4 PH ısıl işlem rehberi. Doğrudan H1150 alınan malzeme işlenip ısıl işlemsiz kullanılır.
  3. 440M: Tavlı işleme, sertleştirme (1000–1050 °C), düşük meneviş, taşlama.

Martenzitik kalitelerin seçimi için 420 vs 431 vs 440M.

Adım adım parametre belirleme

  1. Kaliteyi ve teslim koşulunu doğrulayın.
  2. Tablodan başlangıç Vc, f ve ap değerlerini alın.
  3. İlk parçayı orta hız, tablo ilerlemesiyle işleyin; talaş biçimini gözleyin (kısa, kıvrık talaş hedef).
  4. Takım ömrü 15 dakikanın altındaysa hızı %10 düşürün; talaş sıvanıyorsa ilerlemeyi artırın.
  5. Yüzey pürüzlülüğü istenen değere gelince parametreleri kaydedin.

Doğru kaliteyi ve koşulu stoktan temin etmek için teklif formu; ağırlık ve maliyet tahmini için hesaplayıcı.

Özet

Paslanmaz işlemenin anahtarı iş sertleşmesini önlemektir: keskin pozitif takım, yeterli ilerleme, kesintisiz kesme ve bol soğutma. 303 en kolay, 316 ve 310 daha zor, sertleştirilmiş martenzitik ve H900 PH kaliteler taşlama alanındadır. Kalite seçimini işleme maliyetiyle birlikte düşünmek, parça başına maliyeti malzeme fiyatından daha çok etkiler.

SSS

Sık Sorulan Sorular

Paslanmaz çelik neden zor işlenir?

Östenitik paslanmazlar düşük ısıl iletkenlik, yüksek süneklik ve hızlı iş sertleşmesi gösterir. Isı takımda toplanır, talaş kesilmek yerine sıvanır ve bir önceki pasonun sertleştirdiği yüzey bir sonraki pasoyu zorlar.

304 paslanmaz için kesme hızı ne olmalı?

Kaplamalı karbür ile tornalamada tipik başlangıç aralığı 120–180 m/dk, 303 için 150–220 m/dk, 316 için 100–160 m/dk'dır. Kesin değer takım üreticisinin kataloğuna, kesit çapına ve tezgâh rijitliğine göre ayarlanır.

17-4 PH hangi koşulda işlenmeli?

Kaba işleme çözeltiye alınmış Condition A (33–38 HRC) veya H1150 koşulunda yapılır; H900'de malzeme 44 HRC civarındadır ve yalnızca bitirme veya taşlama önerilir. Yaşlandırma çekmesi için son işleme payı bırakılır.

Standartlar ve kaynaklar

  • EN 10088-1/-2/-3: Paslanmaz çelikler — kalite listesi, levha ve uzun ürünler için teknik teslim şartları (CEN)
  • ASTM A276 / A240 / A564: Paslanmaz çubuk, levha ve çökelme sertleşmeli çelikler için standart şartnameler (ASTM International)
  • AMS 5643 / 5659 / 5629: 17-4 PH, 15-5 PH ve PH 13-8 Mo havacılık malzeme şartnameleri (SAE International)
  • Değerler EN 10088 ve ASTM tipik değerleridir; parti bazında küçük farklılıklar gösterebilir. Editoryal ilke: Hakkımızda.

Projeniz için doğru kaliteyi birlikte seçelim

Teknik ekibimiz kalite, form ve ölçü seçiminde ücretsiz destek verir. Teklifler 1 iş günü içinde dönülür.